Search by category:

Co warto wiedzieć o pętli chwilówek?

Co warto wiedzieć o pętli chwilówek?
4.2 - 5 ocen

Według dostępnych statystyk, zjawisko pętli chwilówek dotyczy coraz większej liczby polskich konsumentów. Co warto wiedzieć o tym terminie? W jaki sposób możemy uchronić się przed nakładającymi się zobowiązaniami finansowymi?

Pętla chwilówek jest tym samym, co spirala zadłużenia, tyle że odnosi się wyłącznie do produktów pożyczkowych oferowanych przez firmy pozabankowe. Wystarczy nieco uważniej prześledzić różnego rodzaju fora internetowe poświęcone tematyce finansów i pożyczek, aby przekonać się, że opisywany problem jest powszechny i naprawdę poważny. Przyjrzyjmy się bliżej, na czym polega pętla chwilówek i postarajmy się odpowiedzieć na najważniejsze i najczęściej pojawiające się pytania. Dla osób które nie miały wcześniej styczności z chwilówkami polecamy zapoznać się z wiedzą o pożyczkach krótkoterminowych.

Co warto wiedzieć o pętli chwilówek?

Pętla chwilówek to zjawisko polegające na braku zdolności konsumenta do samodzielnej spłaty zobowiązań (to znaczy takiej, w której korzystałby wyłącznie z własnych dochodów) spłacać zaciągniętych zobowiązań w firmach pozabankowych. Z tego powodu zaciąga się kolejne pożyczki na spłatę pożyczek już zaciągniętych, przez co miesięczne koszty obsługi zadłużenia stają się coraz wyższe (wiarygodność takiego konsumenta jest w oczach przedstawicieli firm pożyczkowych coraz mniejsza, przez co rosną koszty pożyczki, na przykład oprocentowanie).

Najprostszym sposobem na uniknięcie zjawiska nazywanego pętlą chwilówek jest oczywiście rozsądne korzystanie z tego rodzaju produktów: przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki, warto dokładnie policzyć, jaką miesięczną ratę jest w stanie „udźwignąć” nasz domowy budżet. Jeżeli więc okaże się, że miesięcznie jesteśmy w stanie poświęcić na spłatę rat pożyczki na przykład 150 złotych, powinna to być dla nas żelazna granica, której pod żadnym pozorem nie możemy przekroczyć.

Nie warto brać zobowiązań pod wpływem impulsu oraz z nastawieniem, że później „jakoś to będzie” – takie jest właśnie myślenie sporej części konsumentów, którzy zaciągają pożyczki na przykład z okazji wakacji, a następnie okazuje się, że miesięczna rata, jaką będą musieli spłacać jest zbyt duża dla ich budżetu. Jedynym „drogowskazem”, jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji odnośnie pożyczek jest sucha matematyka, emocje, pragnienia i chwilowe impulsy należy całkowicie odłożyć na bok.

Jak wyjść z pętli chwilówek?

W przypadku, gdy konsument już wpadł w pętlę zadłużenia, istnieje kilka rozwiązań. Przede wszystkim, warto skontaktować się z firmami pozabankowymi, w których zaciągnęło się zobowiązania, i spróbować rozłożyć pożyczki na mniejsze raty, albo na przykład umiejętnie manipulować możliwością czasowego zawieszenia spłaty pożyczki (na przykład, w przypadku trzech pożyczek, najpierw czasowo zawiesza się spłatę jednej z nich, potem drugiej, a następnie trzeciej – w ten sposób, przez dłuższy czas obciążenie z tytułu spłaty pożyczek w skali miesiąca będzie mniejsze). Po drugie, warto starać się o spłatę zobowiązań własnymi siłami, na przykład przez branie nadgodzin w pracy lub znalezienie dodatkowego, dorywczego zatrudnienia.

Co warto wiedzieć o pętli chwilówek?
4.2 - 5 ocen

Komentarze artykułu